Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο εσκεμμένης απρόκλητης και επαναλαμβανόμενης άσκησης βίας και επιθετικής συμπεριφοράς μεταξύ των μαθητών. Έχει διάφορες μορφές όπως λεκτικός, σωματικός, ψυχολογικός εκφοβισμός με σκοπό την επιβολή και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου.

Για τον λόγο αυτό την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκαν δράσεις με την ενεργό συμμετοχή των παιδιών με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους απέναντι στο θέμα. Τα παιδιά με χαρά δημιούργησαν με τις τσάντες και με τα σώματά τους συνθήματα. Έπειτα ακολούθησε εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν τα κορίτσια της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας με θέμα την έμφυλη βία απέναντι στις γυναίκες.