Το Σάββατο, 13 Απριλίου 2024, τρεις μαθητές της γ΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος στον Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ “KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024”, που οργάνωσε και υλοποίησε η Ανθρωπιστική Οργάνωση KIDS SAVE LIVES, με την έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Έπειτα από μία σειρά εκπαιδεύσεων οι μαθητές μας έμαθαν να συνεργάζονται και να πραγματοποιούν την τεχνική της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης σε ποσοστό 99/100. Τους δόθηκαν ισχυρά κίνητρα να υιοθετήσουν τις έννοιες του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο για την υπόλοιπη ζωή τους. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι και περήφανοι για αυτούς.

Την πρωτοβουλία για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό και την εμψύχωση των μαθητών μας ανέλαβε η πιστοποιημένη εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κα Αθηνά Παπαθανασίου.

Πολλά, πολλά συγχαρητήρια σε αυτούς τους πρωταθλητές της ζωής!!

Κατηγορίες: Διαγωνισμοί