Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της Γ τάξης των Γερμανικών του Γυμνασίου μας, με πρωτοβουλία των μαθητών και της καθηγήτριας Γερμανικών κ. Τρύφων Θωμαής, αποφάσισαν να διοργανώσουν ένα Γερμανικό πρωινό, όπου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ιδιαίτερες γεύσεις που συναντά κάποιος στην πρωϊνή γερμανική κουζίνα.

Τα πιάτα αποτελούνταν από αλλαντικά, τυρια, φρέσκα αλμυρά κουλούρια Pretzel με βούτυρο, φέτες φρέσκου ψωμιού με τυρί και μύρτιλλα, μπισκότα, Νutella, σπιτικές μαρμελάδες και ροφήματα όπως χυμοί φρούτων, γάλα βρώμης και πολλά άλλα. Και φυσικά καλωσορίσαμε δειλά και την Άνοιξη με τις πρώτες ζουμερές φράουλες.

Η συμμετοχή των παιδιών ήταν πάρα πολύ μεγάλη φέρνοντας ο καθένας και από κάτι ξεχωριστό!!